Kasacja pojazdów to wciąż jedna z najpopularniejszych metod pozbycia się starego samochodu. Kasacja pozwala na bezpieczne, legalne i szybkie załatwienie sprawy, co jest szczególnie dobrym wyborem w przypadku właścicieli samochodów powypadkowych, zdezelowanych, niedopuszczonych do poruszania się po drogach. W tym artykule przybliżamy ABC najważniejszych informacji na temat kasacji samochodów oraz podpowiadamy jak wygląda realizacja całej procedury, krok po kroku.
Dostarczenie auta do kasacji
Do przeprowadzenia kasacji pojazdu konieczne jest jego dostarczenie do stacji demontażu. Jeśli nie mamy możliwości zrealizowania transportu samodzielnie, można skorzystać z takiej usługi w ofercie wybranego kontrahenta. Z pewnością stacja demontażu będzie dysponować lawetą zdolną do bezpiecznego przewiezienia każdego samochodu. Usługa taka jest odpłatna, jednak wiele stacji oferuje atrakcyjne stawki na terenie swojego regionu.
Jak działa kasacja aut?
Firmy funkcjonujące jako stacje demontażu to przedsiębiorstwa specjalizujące się w skupowaniu wraków aut, wydobywaniu z nich części zdatnych do ponownego użycia oraz sprzedawaniu ich lub też utylizowaniu zgodnie z normami prawa. Wybierając stację demontażu warto zwrócić uwagę, czy posiada zezwolenie wydane przez marszałka odpowiedniego województwa. Tylko w takich miejscach możemy spodziewać się w pełni legalnego złomowania, po którym uzyskamy niezbędne dokumenty pozwalające na wyrejestrowanie samochodu i rozwiązanie umowy z ubezpieczycielem. Warto podkreślić, że legalna kasacja jest przy tym maksymalnie ekologiczna i bezpieczna dla środowiska.
Czy można zarobić na kasacji auta?
Kasacja auta może przysporzyć nieco gotówki jego właścicielowi. Wszystko zależy od stanu pojazdu oraz wyniku przeprowadzonych oględzin. Przed dokonaniem wyboru konkretnej stacji demontażu warto przyjrzeć się dokładnie oferowanym w niej stawkom i porównać z cennikiem konkurencji.
Najczęściej kwota jaką można otrzymać za kasację auta wynosi kilkaset złotych. W trakcie oględzin pojazd przechodzi proces ważenia i za każdy stwierdzony brakujący kilogram odliczana jest określona kwota (zazwyczaj na poziomie kilkudziesięciu groszy za kilogram). Największych kwot mogą spodziewać się właściciele pojazdów ciężarowych, dostawczych, sportowych, ekskluzywnych i rzadkich, w przypadku których wycena jest ustalana indywidualnie.
Czy każde auto może zostać poddane kasacji?
W zasadzie tak – każdy pojazd nie nadający się do ruchu drogowego, którego nie można pozbyć się w inny sposób (np. sprzedać) może zostać poddany kasacji. Warto jednak podkreślić, że pojazd dostarczony do stacji demontażu powinien zawierać nie mniej niż 90% swojej wyjściowej masy. Wyjątkiem od tej sytuacji będzie brak niektórych elementów i układów – silnika, wydechu, zbiornika na paliwo i innych.
Ponadto do zakwalifikowania do kasacji konieczne jest dysponowanie pakietem niezbędnych dokumentów: dowód osobisty właściciela, karta pojazdu, dowód rejestracyjny, zaświadczenie o posiadaniu (np. umowa kupna), upoważnienie (w przypadku gdy właścicielem lub współwłaścicielem jest inna osoba).
Finalizacja współpracy w ramach auto kasacji
Formalnym przypieczętowaniem współpracy będzie podpisanie umowy kupna-sprzedaży. Nie zajmuje ona dużo czasu, a daje możliwość wyrejestrowania samochodu lub rezygnacji z płacenia składek ubezpieczeniowych. Od tej pory stacja demontażu staje się właścicielem oddanego samochodu, który może legalnie rozebrać i spożytkować zgodnie ze swoimi potrzebami.