Metale nieżelazne to inne określenie na metale kolorowe. To wszystkie te, które nie mają w swoim składzie żelaza. Mają one szerokie zastosowanie w przemyśle, a wiele z takich metali charakteryzuje się świetnym przewodnictwem ciepła.
Głównymi zaletami takich metali są ich bardzo dobre właściwości mechaniczne, chemiczne czy fizyczne. Co warto wiedzieć o tych metalach?
Właściwości metali niezależnych
Ta grupa metali, cechuje się choćby przewodnictwem ciepła, dużą wytrzymałością, odpornością na korozje itd. Doskonale nadaje się do wyrobu takich elementów jak:
- rury;
- profile;
- kształtowniki;
- pręty;
- taśmy.
Metale kolorowe dzielą się na lekkie (magnez, aluminium) i ciężkie (cynk, kadm, ołów, miedź, srebro). Z uwagi na ich estetyczne, połyskujące kolory jak na przykład w przypadku brązu, często takie elementy mają spełniać zadanie czysto dekoracyjne.
Kilka słów o cynku
Cynk jest ważnym składnikiem w branże przemysłowej i farmaceutycznej. Kiedyś, z uwagi na to, że dobrze rozpuszcza się z innymi metalami, wykonywano z niego monety. Cynk jest odporny na działanie tlenu i wody. Dlatego bardzo często na inne, mniej odporne metale, nakładana jest warstwa cynku, co ma zabezpieczać przed korozją.
Miedź – świetny przewodnik elektryczny
Ten surowiec jest popularny w branży związanej z elektroniką i telekomunikacją. Miedziane kable doskonale przewodzą nie tylko ciepło, ale też energię elektryczną. Sam surowiec jest dosyć miękki i łatwo można go formować.
Złoto i srebro – czyli kolejne metale nieżelazne
Dużą zaletą metali nieżelaznych jest to, że po odpowiedniej obróbce termicznej są dosyć plastycznymi elementami. Złoto i srebro – choć także mają doskonałe właściwości w zakresie przewodnictwa ciepła, są częściej stosowane w jubilerstwie. Powstają z nich prawdziwe dzieła – od prostej i wyrafinowanej biżuterii, przez bardziej wymyślne modele. Kiedyś uważano, że inwestycja w złoto, to jedna z lepszych. Jednak zmiany na rynku gospodarczym raczej nie skłaniają się ku temu.
Brąz – metal dla artystów
Z brązu wykonuje się często odlewy i figury. W odpowiednich warunkach jest dość plastyczny, a po zastygnięciu bardzo trwały. Poza branżą artystyczną, z brązu wykonywane są części samochodowe (np. łożyska), ale ma też swoje zastosowanie w branży medycznej i przemyśle okrętowym. Dawniej z brązu wykonywano przedmioty codziennego użytku, w późniejszych wiekach broń, a także często był do surowiec do wytwarzania monet.