Jeśli Twój pojazd z jakiś powodów – czy to wieku czy wypadku – nie nadaje się już do jazdy, to najwyższa pora go zezłomować. Najważniejszym dokumentem jaki uzyskuje kierowca złomujący swój pojazd jest zaświadczenie o kasacji. Będzie ono niezbędne do załatwiania dalszych spraw, m.in. w czasie dopełniania formalności związanych z wyrejestrowaniem auta.
Zaświadczenie o kasacji pojazdu – do czego będzie potrzebne?
Podczas złomowania, powinniśmy otrzymać zaświadczenie o demontażu pojazdu. To obowiązkowy dokument, który przyda się później, choćby w Urzędzie Komunikacji. Co warto wiedzieć o tym dokumencie?
Przede wszystkim – zaświadczenie o kasacji pojazdu jest niezbędne, aby móc go legalnie wyrejestrować i w rezultacie zostać zwolnionym z opłat polisy OC. Zaświadczenie o kasacji pojazdu wystawiane jest w 3 egzemplarzach o jednakowej treści, przeznaczone jednak dla odmiennych odbiorców. Na własność Klienta trafia tylko jeden egzemplarz zaświadczenia.
Złomowanie pojazdu – o czym trzeba wiedzieć?
Oddając samochód na złom, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:
- waga pojazdu powinna odpowiadać min. 90% wartości podanej w dowodzie rejestracyjnym;
- w skupie musimy otrzymać zaświadczenie o kasacji pojazdu, jeśli natomiast kontrahent nie chce go przyznać – należy po prostu zrezygnować z jego usług;
- elementy takie jak: akumulator, lampy, czy komputer pokładowy warto zdemontować i sprzedać we własnym zakresie.
Zaświadczenie o kasacji pojazdu od stacji demontażu
Zaświadczenie o demontażu pojazdu (czyli zaświadczenie o kasacji pojazdu) jest wystawiane przez skup. Taki dokument jest wydawany w 3 egzemplarzach – po jednym dla skupu, sprzedającego i urzędu. Po sprzedaży samochodu niezbędne będzie jego wyrejestrowanie, do którego przeprowadzenia konieczne jest dysponowaniem zaświadczeniem. Powinno zawierać dane stacji demontażu, szczegółowe informacje o pojeździe i dane sprzedającego.
Zaświadczenie o kasacji pojazdu dla urzędu
Żeby wyrejestrować pojazd potrzebne będzie zaświadczenie o kasacji pojazdu, a także:
- wniosek;
- tablice rejestracyjne;
- dowód rejestracyjny i karta pojazdu;
- dowód uiszczenia opłaty.
Jeśli tablice rejestracyjne są niesprawne (np. w przypadku samochodów powypadkowych), wówczas należy w stacji demontażu uzyskać dodatkowe zaświadczenie, które również przedstawimy w urzędzie. Przed udaniem się na wizytę warto sprawdzić, czy dokumenty są kompletne i niczego w nich nie brakuje.
Najważniejsze terminy po kasacji pojazdu
Warto pamiętać, że przy złomowaniu pojazdu, czas na jego wyrejestrowanie wynosi dokładnie 30 dni. Jeśli okres ten nie wystarczy nam na przeprowadzenie tej procedury, warto poprosić o pomoc osobę trzecią i wystawić jej odpowiednie zaświadczenie o pełnomocnictwie.
Co się dzieje z autem ze złomu?
Po otrzymaniu zaświadczenia o kasacji pojazdu przestajemy być jego właścicielami. Jeśli stan techniczny jest wystarczająco dobry, z pojazdu pozyskuje się różne części, elementy układów, fragmenty karoserii, które później trafiają do sprzedaży. Samochody niesprawne i pozbawione istotnych komponentów w dobrym stanie, zostają sprasowane i/lub przetopione na inne elementy. Te elementy trafiają do sprzedaży. Te, które się do tego nie nadają, czekają sprasowane na przetopienie na inne elementy.