Kasacja samochodu to sposób na pozbycie się starego pojazdu w sposób szybki, bezpieczny i ekologiczny. Wielu kierowców decyduje się na wybór kasacji w przypadku samochodów niesprawnych, starych, powypadkowych. Jeśli pojazd nie nadaje się do bezpiecznego poruszania po drogach, a znalezienie nowego nabywcy jest utrudnione lub nawet niemożliwe, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie kasacja. W tym artykule podpowiadamy ile czasu zajmuje jej przeprowadzenie, jakich formalności należy w tym celu dopełnić oraz jakie czynności składają się na cały proces.
Kasacja samochodu z perspektywy Klienta
Kasacja nie jest szczególnie trudna do przeprowadzenia. Z perspektywy kierowcy wszystko sprowadza się do dostarczenia samochodu do punktu demontażu oraz przygotowania niezbędnych dokumentów. Nie trzeba w tym celu umawiać się na wizytę o konkretnej godzinie – w zupełności wystarczy samo dostarczenie samochodu pod stację złomowania, a sprawa powinna zostać załatwiona od ręki. Jeśli nie mamy możliwości dostarczenia samochodu samodzielnie, możemy skorzystać z usługi transportu wybranej przez nas stacji demontażu.
Do dokumentów niezbędnych do załatwienia sprawy należą: dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeśli została wydana), dowód osobisty właściciela, potwierdzenie własności (np. umowa kupna). Jeśli właścicielem pojazdu jest inna osoba, należy dysponować odpowiednim upoważnieniem.
Do przeprowadzenia kasacji konieczne będą oględziny samochodu i dokonanie jego wyceny. Klient stacji otrzyma ważny dokument – zaświadczenie o kasacji – niezbędny do wyrejestrowania samochodu w urzędzie i wypowiedzenia polisy OC u ubezpieczyciela.
Kasacja samochodu – ile trwają najważniejsze czynności
Po oddaniu pojazdu, przechodzi on szybką weryfikację kompletności oraz ważenie. Przeprowadzenie procesu oględzin samochodu oraz weryfikacja wszystkich jego dokumentów może zająć kilka-kilkanaście minut. W przypadku najbardziej wymagających pojazdów, których poszczególne części będą przeznaczone na odzysk i sprzedaż, czas ten może zostać dodatkowo wydłużony i trwać nawet godzinę lub dłużej.
W tym czasie kierowca otrzymuje formularz kasacji, który stanowi podstawę zawarcia współpracy. Jeśli części samochodu zostaną przeznaczone do dalszej sprzedaży, stacja demontażu powinna przygotować odpowiednią umowę kupna. Ponadto przygotowuje wspomniane już zaświadczenie o przeprowadzeniu demontażu. Nie jest to szczególnie czasochłonne, a dokument często jest sporządzany od razu, gdy tylko samochód przejdzie pozytywną weryfikację.
W rezultacie, przeciętna wizyta w stacji demontażu trwa 30-60 minut, a jej najważniejsze etapy to: załatwienie formalności, weryfikacja i wycena pojazdu, wystawienie zaświadczenia.
Ile trwa kasacja samochodu? Podsumowanie
Przeprowadzenie całego procesu kasacji samochodu nie zajmuje dużo czasu. Jeśli wybraliśmy stację demontażu o dość dużej dostępności, a w dodatku przyjeżdżamy umówieni na konkretną godzinę, wówczas możemy spodziewać się załatwienia całej sprawy w o wiele mniej niż godzinę (licząc od momentu dostarczenia samochodu, aż do uzyskania zaświadczenia).
W przypadku bardziej wymagających pojazdów, czas ten może ulec wydłużeniu do kilku godzin, jednak nigdy w zasadzie nie trwa dłużej niż dobę. Najwięcej czasu może trwać wykonanie oględzin samochodów dostawczych i ciężarowych. W przeciwieństwo do samochodów osobowych, mogą one podlegać indywidualnej wycenie ze strony stacji demontażu.