Złomowanie pojazdu to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się starego samochodu, szczególnie jeśli nie jest w zbyt dobrym stanie i nie nadaje się do dalszego użytkowania. Na złomowanie decydują się osoby dysponujące wrakami pojazdów, samochodami powypadkowymi, samochodami starymi oraz wyeksploatowanymi w stopniu uniemożliwiającym bezpieczną jazdę. W tym tekście prezentujemy najważniejsze informacje na temat demontażu pojazdów, skupiając się na uzyskiwanej za to kwocie. Podpowiadamy jakie pojazdy gwarantują najwyższe stawki oraz kiedy i dlaczego złomowanie staje się opłacalnym rozwiązaniem.
Stawki za złomowanie samochodu w stacji demontażu
Złomowanie to legalny sposób by pozbyć się samochodu. Przeprowadza się je w Stacjach Demontażu Pojazdów, czyli jednostkach dysponujących odpowiednimi uprawnieniami do realizacji złomowania. Stacje są zainteresowane niemal wszystkimi modelami i rodzajami wraków samochodów. Ich działanie polega na odzyskiwaniu i sprzedaży części, które nadają się wciąż do zastosowania. Elementy pojazdu niesprawne zostają zutylizowane.
Złomowanie auta może być źródłem zarobku dla jego dotychczasowego właściciela, najczęściej w kwocie od 250 do nawet ponad 1000 zł. Oczywiście ostateczna wysokość kwoty zależy od rozmaitych wytycznych, takich jak stan pojazdu, jego masa, potencjalne braki w konstrukcji, standard wyposażenia. Ponadto poszczególne stacje autozłom mogą posiadać odmienny cennik, a stawki różnią się pomiędzy regionami naszego kraju.
Stawki oferowane przez Staje Demontażu Pojazdów określane są w przeliczeniu na kilogram. Najczęściej ich wysokość wynosi od 30-40 groszy za kilogram, do nawet ponad 70 groszy. Odmienne stawki mogą dotyczyć samochodów osobowych, ciężarowych, dostawczych oraz innych.
Kiedy złomowanie jest najbardziej opłacalne?
Złomowanie pojazdu to rozwiązanie warte uwagi, gdy dysponujemy samochodem niemożliwym do sprzedania tak w skupie aut, jak i w przypadku samodzielnego poszukiwania nabywcy. Również gdy samochód posiada polisę OC bliską daty zakończenia, dobrym pomysłem może okazać się złomowanie samochodu. Dzięki temu unikniemy opłat z tytułu przedłużania ubezpieczenia. Ponadto zaleca się złomowanie samochodu gdy tylko wszelkie inne rozwiązania są utrudnione w realizacji.
Złomowanie samochodu jest szczególnie opłacalne, gdy jest on kompletny, nie brakuje w nim żadnych elementów wyposażenia, a jego masa całkowita zgadza się z oryginalnym stanem. Samochód oddany do Stacji Demontażu Pojazdów przechodzi przez proces oględzin technicznych oraz ważenia, w czasie którego ustalane są wszelkie odchyły od wartości oryginalnej. Im więcej kilogramów brakuje, tym mniejsza będzie ostateczna kwota, jaka zostanie wypłacona właścicielowi. Na koniec warto podkreślić, że przeprowadzenie złomowania jest rozwiązaniem stosunkowo szybkim i łatwym w realizacji. Pracownicy placówki dokonają za nas części formalności, a pieniądze za wrak zostaną wypłacone od razu. Ponadto wiele stacji oferuje usługę transportu potencjalnych wraków, co ma szczególne znaczenie w przypadku pojazdów niezdolnych do poruszania się.