Rdza to podstawowy wróg wszelkich materiałów podatnych na oddziaływanie wilgoci. Pod jej wpływem dochodzi do deformacji struktury materiału, który traci swoje walory wytrzymałościowe i praktyczne. Ponadto staje się nieestetyczny, co ma znaczenie w przypadku elementów karoserii samochodowej. W tym artykule przyglądamy się rdzewieniu jako zjawisku dotykającego samochody osobowe. Podpowiadamy w jakich okolicznościach mogą ulec rdzewieniu oraz czy jest możliwe, by samochody kiedykolwiek przestały rdzewieć?
Rdzewienie a niszczenie samochodów
Rozwijanie się rdzy to jedna z głównych przyczyn, dla której oddajemy samochody do Stacji Złomowania Pojazdów. Szczególnie szkodliwa i niebezpieczna dla kierowcy jest zaawansowana korozja rozwijająca się w obrębie nadwozia. Poszczególne modele samochodów mogą w różnym stopniu opierać się jej pojawianiu oraz zachować stabilne właściwości jezdne pomimo jej obecności. Niektóre modele natomiast już po paru latach rozwoju korozji stają się na tyle niebezpieczne, że należy je zutylizować.
Rdza dotyka przede wszystkim elementów i sprzętów wykonanych z metalu. Procesem chemicznym odpowiedzialnym za jej wystąpienie jest utlenianie się metali, do czego dochodzi pod wpływem ekspozycji na czynniki środowiskowe. Największe zagrożenie stanowi oczywiście wilgoć osadzająca się na karoserii, jak również rozmaite zanieczyszczenia płynne i stałe, z którymi ma kontakt nasz samochód w czasie jazdy na co dzień.
Korozja pojawia się w formie plam i niewielkich dziurek (zwanych wżerami), które powodują osłabienie materiału, a tym samym całej konstrukcji pojazdu. Samochód pokryty dużymi plamami rdzy nie powinien zostać dopuszczony do ruchu na drodze w czasie wykonywania przeglądu technicznego. Konieczne okazuje się wówczas przeprowadzenie odpowiednich prac blacharskich, które nie zawsze jednak są opłacalne. Jeśli powierzchnie skorodowane są zbyt duże, koszty napraw mogą przerosnąć wartość danego samochodu. Wtedy lepszym rozwiązaniem będzie po prostu autozłom.
Skuteczna walka z rdzą na samochodzie
Przeciwdziałanie rozwijaniu się rdzy jest jak najbardziej możliwe, a w tym celu stosuje się dedykowane do tego środki nakładane ręcznie lub natryskowo. Najbardziej skuteczne rozwiązania pozwalają na zaaplikowanie cienkiej warstwy specjalnych polimerów. Tworzą skuteczną powłokę na powierzchni metalowej, nie tylko przeciwdziałając rozwijaniu się korozji, ale stymulując procesy samoregeneracji. Ponadto niektóre dostępne środki pozwalają na precyzyjną detekcję miejsc potencjalnych uszkodzeń – wystarczy podświetlić je lampą UV, by stały się wyraźne i wyeksponowane.
Producenci rozwiązań do konserwacji karoserii i części metalowych gwarantują wysoką skuteczność swoich rozwiązań, które rośnie jeśli aplikujemy je regularnie i zgodnie z regułami. Ponadto rosnącą popularnością cieszą się specjalne warianty stali, gwarantujące odporność antykorozyjną, odpowiednie zabezpieczenia w formie ocynkowania oraz zastosowanie dodatkowych warstw materiałów antykorozyjnych.
Wyeliminowanie korozji – możliwe, czy nie? Wydaje się, że rozwój technologiczny zmierza w dobrym kierunku i pozwoli w ciągu kilku-nastu lat ograniczyć problemy wynikające z korodowania materiałów. Zarazem jednak należy podkreślić, że całkowite wyeliminowanie korozji może być trudne z uwagi na jej powszechne występowanie pod wpływem wody i soli.