Złomowanie to skuteczny i szybki sposoby na pozbycie się starego samochodu, szczególnie jeśli jego dalsze użytkowanie i bezpieczna jazda są niemożliwe. W takim wypadku wystarczy udać się do Stacji Złomowania Pojazdów lub też skorzystać z ich oferty transportu wraku. Są jednak sytuacje, w których samochód nie może zostać przyjęty do złomowania, a jego właściciel musi poszukać alternatywnych rozwiązań. W tym artykule podpowiadamy – kiedy możemy spodziewać się odmowy przyjęcia pojazdu do stacji złomowania oraz co w takiej sytuacji należy zrobić.
Legalne i bezpieczne – złomowanie samochodu
Samochody oddawane w Stacjach Złomowania Pojazdów powinny spełniać kilka istotnych warunków dopuszczających do demontażu. W innym wypadku samochód nie zostanie przyjęty, a właściciel będzie musiał poszukiwać innego sposobu na jego pozbycie się. Przede wszystkim – należy zapoznać się z regulaminem punktu demontażu, a najlepiej korzystać z oferty stacji posiadających odpowiednie uprawnienia od marszałka wojewódzkiego.
Mamy wtedy pewność, że wrak naszego samochodu zostanie spożytkowany w sposób zgodny z prawem i ekologiczny. Jego poszczególne elementy i części, wciąż nadające się do użytku, zostaną zdemontowane i wprowadzone do ponownego obiegu.
Jakie samochody kwalifikują się do kasacji?
Wbrew pozorom to nie stan techniczny decyduje o możliwości kasacji danego pojazdu. Nawet najbardziej uszkodzone i wybrakowane wraki mogą zostać z powodzeniem poddane demontażowi i złomowaniu. Ważniejsze jest natomiast, czy samochód posiada kluczowe elementy identyfikacyjne – numer VIN, numer nadwozia, numer podwozia, numer ramy.
Równie ważne jest, by samochód posiada kluczowe elementy konstrukcji – nadwozie, układ hamulcowy, układ napędowy, koła, skrzynię biegów. Oczywiście nie dotyczy to samochodów powypadkowych, które mogą być całkowicie zniszczone.
Kluczowym etapem przystępowania do kasacji jest ważeniem pojazdu, które realizuje każdy autozłom. Od uzyskanego wyniku zależeć będzie kwota, którą jako właściciele samochodu otrzymamy. Warto pamiętać, że za każdy brakujący kilogram będziemy musieli dopłacić określoną kwotę (zazwyczaj poniżej lub około 10 zł). Ponadto cennik może obejmować dopłaty z tytułu brakujących części.
Kiedy samochodu nie można zezłomować?
W niektórych sytuacjach pracownicy stacji demontażu mogą odmówić przyjęcia samochodu. Przede wszystkim – gdy właściciel samochodu nie dysponuje odpowiednimi dokumentami, pozwalającymi na przygotowanie zaświadczenia o zrealizowanej kasacji. Chodzi przede wszystkim o dowód rejestracyjny, umowę nabycia samochodu, kartę pojazdu, dowód osobisty właściciela lub pisemne upoważnienie wystawione dla innej osoby, oddelegowanej do wykonania kasacji.
Ważne są także sytuacje, w których samochód jest nie tyle wybrakowany, co jego właściciel umieścił w nim dodatkowe elementy, odpady lub inne obiekty. W takim wypadku pracownicy stacji demontażu mogą odmówić przyjęcia pojazdu lub wypłacenia odpowiednich należności.
Warto przy okazji podkreślić, że istnieje możliwość zezłomowania pojazdów niespełniających powyższych wytycznych (posiadanie dowodu rejestracyjnego, cech identyfikacyjnych) jeśli została wydana odpowiednia decyzja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.