Wydawać by się mogło, że cena złomu pozostaje niezmienna na przestrzeni roku i tak naprawdę nie ma znaczenia, kiedy odwiedzimy złomowisko. W praktyce okazuje się, że cena złomu wciąż się waha i przy sprzedaży dużej ilości surowca możemy stracić całkiem sporo jeśli wybierzemy nieodpowiedni moment.
Kiedy najlepiej sprzedać złom? Jak nie stracić na sprzedaży surowca?
Skąd wahania ceny złomu?
Na wstępie warto dowiedzieć się skąd się w ogóle biorą wahania ceny złomu. Wszystko zależy bowiem od notowań surowca. W zależności od spadków i wzrostów na giełdzie cena złomu w skupie może się znacząco różnić, ale notowania giełdowe to nie wszystko. Na cenę wpływa również wysokość prowizji punktu skupu. Dlatego przed wizytą na złomowisku prowadzącym skup surowca warto sprawdzić jego średnią cenę. To pozwoli nam wybrać skup oferujący najkorzystniejsze z naszej perspektywy warunki sprzedaży. Żeby niepotrzebnie nie tułać się od punktu do punktu reaserch cenowy możemy przeprowadzić telefonicznie. Jeśli wiemy jakiego rodzaju złom sprzedajemy obsługa punktu skupu nie powinna mieć najmniejszego problemu z udzieleniem nam informacji na temat średniej ceny surowca. Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku złomowania pojazdów – tutaj większość szanowanych stacji demontażu oferuje wycenę indywidualną pojazdu, której nie jesteśmy w stanie wykonać zdalnie.
Jak sprzedać złom?
Złom… Zanim postanowimy o jego sprzedaży warto się upewnić z czym mamy do czynienia. W przypadku paneli aluminiowych cena uzyskana w skupie złomu może wynosić 30 groszy za kilogram, podczas gdy za kilogram miedzi możemy otrzymać nawet 20 złotych. Co ważne cena różni się nie tylko w zależności od surowca, ale również od punktu skupu.
Duże i prężnie działające złomowiska najczęściej oferują Klientom lepsze warunki cenowe. Mniejsze punkty o lokalnym zasięgu słyną z tego, że nie są zbyt szczodre. Zanim jednak zabierzemy nasz złom na wycieczkę do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów złomowiska warto sprawdzić, czy eskapada będzie w ogóle opłacalna. Koszty transportu surowca mogą pochłonąć cały dodatkowy zysk, a w najgorszym przypadku do interesu dopłacimy z własnej kieszeni.
Kiedy sprzedać złom?
Jeśli zależy nam na najkorzystniejszych warunkach sprzedaży złomu powinniśmy rzucić okiem na historię notowań surowca. Informacja o tym, czy cena rośnie czy maleje będzie dla nas kluczowa – jeśli cena surowca wykazuje tendencję wzrostową warto zaczekać ze sprzedażą, jeśli maleje a my nie mamy miejsca na magazynowanie złomu złomowisko najlepiej odwiedzić jak najszybciej.